בדיקת שיער

מחקר של אוניברסיטת מונטנה

 מצא כי זיהום אוויר מזיק למוח צעיר

  בספטמבר, 2014
זיהום בערים רבות מאיים על התפתחות המוח אצל ילדים.
פרופסור ד”ר ליליאן קלדרון, MA, MD, Ph.D., וצוותה מאוניברסיטת מונטנה חקרו וגילו כי ילדים המתגוררים בערים גדולות  נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בדלקת המוח ושינויים ניווניים כולל אלצהיימר או פרקינסון.
זיהום אוויר
ממצאי ד”ר קלדרון מפורטים במאמר שנשא את הכותרת -זיהום האוויר וילדים אשר ניתן למצוא באינטרנט.

המחקר מצא ש כאשר חומר שעשיר בחלקיקי אוויר ומרכיביהן כגון מתכות הם נשאפים או נבלעים, כשהם עוברים דרך מחסומים פגומים, כוללים נשימה, עיכול ואת המחסומים שבין דם למוח ויכול לגרום לתופעות מזיקות לאורך טווח.

קלדרון וצוות בדקו  58 דגימות מסרום  ונוזל שדרתי מתוך קבוצת ביקורת של תושבים מעיר שנמצאת באזור נמוך בעלת רמת זיהום שמתאימה לפי גיל, מין, מצב חברתי-כלכלי וחינוך אל מול 81 ילדים המתגוררים במקסיקו סיטי .

התוצאות גילו כי לילדים המתגוררים במקסיקו סיטי היו רמתות גבוהות בסרום ובנוזל השדרתי של נוגדנים עצמיים וריכוז גבוה של מתכות הקשורות לבעירה.
“שאל את עצמו מדוע ילד בריא מבחינה קלינית יפתח נוגדנים עצמיים כנגד מרכיבי המוח שלהם,” אמרה קלדרון זה מעיד על נזק לחסמים המונעים אנטיגנים neurotoxins מן המוח. נוגדנים עצמיים אלה במוחנו הם אחד המאפיינים במוחם של אנשים שיש להם מחלות ניורודלקתיות כמו טרשת נפוצה. “

הנושא חשוב ורלוונטי מסיבה זו, קלדרון מסבירה. השבירה של מחסום דם-המוח ו הנוכחות של נוגדנים עצמיים לחלבונים במוח חשובים יתרום להבנת מחלות ה נוירו-דלקתיות שנצפה אצל ילדים עירוניים .
זה בעצם מעלה את השאלה – איזה תפק משחק זיהום אוויר בהקשר ל עלייה ב 400% ממקרי MS במקסיקו סיטי, מה שהופך את זיהום האוויר לאחת האבחנות העיקריות בפנייה של חולי MS.
קלדרוןמציינת כי יש צורך במחקר ארוך טווח כדי לקבוע אם קיים קשר בין ירידהב קוגניציה ושינויי תוצאות  ה MRI  במוח שדווחו בעבר בילדי מקסיקו סיטי, והתגובות אוטואימוניות שלהם. אבל מה שברור הוא כי הילדים סובלים אבנורמליות של מערכת החיסון .
ברגע שיש תקלה במחסום הדם-מוח, לא רק חלקיקים שאינם רצויים נכנסים למוחנו  אלא זה גם פותח את הדלת לנוירוטוקסינים מזיקים, חיידקים ווירוסים.

“מחסום הדם – מוח נמצא שם בגלל סיבה מסוימת”- מסבירה ד”ר קלדרון . “הם נמצאים שם כדי להגן עליך, אבל ברגע שהם ייפרצוהתוצאות הצפויות אינן יהיו טובות.”
תוצאות חשיפה מתמדת לזיהום האוויר והנזק הקבוע כתוצאה מהחשיפה, ישפיע בסופו של דבר על המשך החיים .קלדרון מסבירה כי התגובות האוטואימוניות תורמות לנזק  נוירו-דלקתי שממנו תתפתח  פתלוגיות כמו אלצהיימר ופרקינסון .

למרות שהמחקר התמקד ילדים המתגוררים במקסיקו סיטי, אחרים המתגוררים בערים שבהם יש רמות מדאיגות של זיהום אוויר כמו לוס אנג’לס, פילדלפיה-ווילמינגטון, ניו יורק סיטי, סולט לייק סיטי, שיקגו, טוקיו, מומבאי, ניו דלהי או שנחאי , בין היתר, להם, גם יהיה את הסיכון בלהתמודד עם הסיכונים הבריאותיים העיקריים של זיהום האוויר. בארה”ב בלבד, 200 מיליון בני אדם מתגוררים בישובים בהם יש מזהמים כגון אוזון, חומרים מזהמים אחרים רווים שעדין עולים על הסטנדרטים המותרים .

השקעה בהגדרת הפתולוגיה של מערכת עצבים המרכזית קשורה לחשיפה למזהמי אוויר אצל ילדים ויש לה חשיבות עליונה לבריאות הציבור”, אמרה החוקרת קלדרון.

המאמר מדגים את הצורך בביצוע בדיקת מתכות כבדות עוד בשלבי החיים המוקדמים כיוון שרוב אוכלוסיית ישראל נמצאת באיזורים עירוניים צפופים, חשופים למתכות כבדות באופן תדיר. המלצת הצוות הגרמני הינה לבצע בדיקת שיער בין החיסונים של השנה על מנת לנטר את רמת המתכות הכבדות שנמצאת בגופו של הילד. יש לשים לב לרמת המתכות הכבדות כבר בשנה הראשונה מכייון שמחסום הדם מוח אדם לא התפתח סופית ויש יותר סיכוי למעבר בחומרים מזהמים.
במחקר שביצענו עם הגרמנים בשנת 2014 ניתן לראות את התוצאות בבירור- חשיפה למתכות כבדות במפרץ חיפה הראתה רמות גבוהות של 4 מתכות כבדות ומסוכנות לבריאות של הילד.