שחמת הכבד

שחמת הכבד היא מחלה אשר גורמת נזק מתמשך לכבד. היא הורסת את הרקמות של הכבד והופכת אותן לרקמות עם צלקת וזאת עקב הנזק המתמשך אשר גורם לכבד שומני ומלות תורשתיות שונות, כמו כן המחלה גורמת  להפרעה בזרימת הדם אל תאי הכבד ולשיבוש בפעילות הכבד. המחלה נגרמת כתוצאה מסיבוכים של דלקת כבד נגיפית B או  C וכן מצריכה מופרזת  של אלכוהול, תזונה לקויה וחשיפה לרעלים שונים. כמו כן בגלל שהנזק שלה בלתי הפיך הדרך היחידה לטפל במחלה זאת זה ע”י השתלת כבד.
מהם הגורמים  לשחמת הכבד?
הסיבות לשחמת הכבד כוללות את הגורמים הבאים: צריכה מופרזת של אלכוהול, דלקת נגיפית מסוג B או C, כבד שומני, מחלות תורשתיות. כל אלו גומרים לנזק מתמשך של הכבד, אשר עם הזמן הופכות הרקמות התקינות של הכבד לרקמות מצולקות , אשר גורמות להפרעת זרימת הדם לתאי הכבד, וכך למעשה נפגמת פעילות הכבד.
מהם תסמיני שחמת הכבד?
תסמיני שחמת הכבד כוללים סימנים שונים אשר יש לשים אליהם תשומת לב, וברגע שרואים אחד מהסימנים יש צורך להגיע בהקדם האפשרי לרופא. התסמינים כוללים:
צהבת אשר כוללת גוון צהוב של העור ושל לחמיות העיניים, מיימת- נפיחות של הבטן עקב הצטברות נוזלים בחלל הבטן, דימומים- בעיקר במערכת העיכול, גרד, ירידה בתיאבון, בחילה, ירידה במשקל, בצקות ברגליים, חולשה, הקאת דם, בלבול, צואה שחורה.
כיצד מאבחנים את שחמת הכבד?
את מחלת שחמת הכבד מאבחנים אצל רופא המשפחה. הרופא שואל על היסטוריה רפואית וכן שולח את החולה לעבור בדיקות דם, בדיקות אולטראסאנד של הכבד ובדיקות נוספות על מנת לשלול את המחלה. בדיקת הדם לתפקודי כבד מראים על רמות האנזימים בכבד אם הן גבוהות או לא. בדיקת האולטראסאנד וכן בדיקות הדמיה נוספות כמו אם אר איי, מראות את הצטלקויות בכבד במידה וקיימות בצורה ברורה ומדויקת ואת מיקומה. כמו כן במידה ואכן יש שחמת הכבד יש צורך לעבור בדיקת ביופסיה בה לוקחים דגימה של תאי הכבד ע”י מחט שמוחדרת בצלעות כדי לבדוק את הדגימה תחת מיקרוסקופ ואכן לאשר את האבחנה כי מדובר בשחמת הכבד, היא נעשית ע”י צינורית דקה וגמישה אשר יש בה מצלמת וידאו קטנה שיורדת לוושט ולחלל הבטן ומצלמת את האזור. במצב של שחמת הכבד יראו במצלמה ורידים מורחבים  בוושט או בקיבה. לאחר בדיקות אלה ניתן לדעת בוודאות את דרגת שחמת הכבד,ולהתאים לה את הטיפול המתאים.
הטיפול בשחמת הכבד:
אחרי שאיתרנו את שחמת הכבד יש צורך להתאים טיפול מתאים לגורם. ברוב המקרים הטיפול הוא תרופתי על מנת להקל על תסמיני המחלה.מעבר לטיפול התרופתי, שינוי תזונה לתזונה  דלת נתרן על מנת לצמצם צבירת מים בגוף עשויה הימנעות מאלכוהול עשויים אף הם לעזור. כמו כן , וחיסון נגד נגיפיו-A  כולל חיסון נגד זיהום חיידק פנאומוקוק וחיסון נגד שפעת עלולים לעזור במצבים קלים של שחמת הכבד. במצבים של מיימת יש צורך לטפל בה. במצבים קשים יותר של המחלה, שהיא סופנית יש צורך לעבור השתלת כבד על מנת שהחולה יוכל לחיות.