תסמונת כאב אזורי מורכב

תסמונת כאב אזורית היא תסמונת של כאב כרוני אך בצורה נדירה. תסמונת זאת משפיעה על זרוע או ברגל, ומתפתחת לאחר פציעה, ניתוח, שבץ מוחי , התקף לב. אך מה שמייחד תסמונת זאת היא הכאב שהכאב הוא מעל כל פרופורציה בהתאם לחומרת הפגיעה הראשונית. בכתבה הבאה ננסה להבין על סוג תסמונת זאת, מהם תסמיניה, גורמיה, כיצד ניתן לאבחנה ומהו הטיפול בתסמונת זאת.

תסמיני תסמונת כאב אזורי מורכב:
מאחר שהכאב בתסמונת זאת בלתי נסבל ולא א בהתאם לחבלה, הוא מאופיין בתסמינים שונים אשר עשויים להשתנות מאדם לאדם ועם הזמן, כמו כן היא עלולה להתפשט למקום אחר ואף להחמיר ע”י מתח נפשי . תסמיני התסמונת כוללים:
צריבה או כאב פועם רציף ביד,רגל
רגישות למגע של חום או קור
נפיחות באזור הכואב
שינויים בטמפרטורת העור
שינויים בצבע העור בין לבן ומנומר לאדום או כחול
שינוי במרקם העור, רך דק או מבריק
שינויים  בצמיחת השיער והציפורניים
נוקשות במפרקים שכולל גם נפיחות
התכווצות שרירים
חולשה ואובדן
יכולת ירודה להזיז את האיבר הפגוע

מהם הגורמים לתסמונת כאב אזורי מורכב:
הסיבה לתסמונת זאת היא רגישות יתר לכאב. תופעה זאת מתפתחת לרוב לאורכה של מערכת העצבים, כך שכל גירוי כאב מתמשך וגורם לשינויים באזור קולטני הכאב ברקמה הפגועה, בגוף התא העצבי, בחוט השדרה ובמרכזי הכאב במוח. כאמור לכל גוף יש את המנגנון לתיקון והעלמת השינויים, אך יש כאלה שאצלם מנגנון העצבי פגום ולכן הם סובלים מכאבים מעל כל פרופורציה.

אבחון תסמונת כאב אזורי מורכב:
על מנת לאבחן את תסמונת כאב אזורי מורכב, יש צורך להגיע לרופא המשפחה שלך על מנת שיעשה לך בדיקה גופנית, וכן ישאל לגבי ההיסטוריה הרפואית של . לאחר מכן תעבור כמה בדיקות שונות אשר כוללות:
סריקת עצם- בבדיקה זאת מוזרק לתוך אחד הורידים חומר רדיואקטיבי על מנת לראות את העצמות שלך ולקבל תמונה עדכנית על המצב.
בדיקת מערכת עצבים סימפתטית- בבדיקה זאת רואים אם יש הפרעות במערכת העצבים הסימפטית שלך למשל: טמפרטורת העור, כמות הזיעה בגפיים ועוד.
בדיקת קרני ה-X בבדיקה זאת בודקים את אובדן המינרלים מעצמות.
בדיקת אם אר איי- בדיקת עם תמונות מגנטיות שמראים את השינויים ברקמות.

הטיפול בתסמונת כאב כרוני מורכב:
הטיפול בתסמונת זאת הוא לרוב תרופתי, אך ניתן לשלב טיפולים שונים על מנת להקל על התסמינים. התרופות כוללות: משככי כאבים, תרופות נוגדות דיכאון ופרכוסים, סטרואידים,עצם אובדן, אוהד עצם חסימת תרופות. כמו כן ניתן לשלב עם הטיפול התרופתי תלוי בדרגת המחלה טיפולים משלימים שכוללים: הפעלת חום וקור על האזור הפגוע, משככי כאבים מקומיים כמו קרמים, טיפולי פיוז תרפיה שכוללת תרגילים להפחתת כאב לאזור הגפיים, גירוי עצבי חשמלי, ביופידבק אשר מלמד טכניקות מסוימות להיות מודע לגופך, וגירוי חוט השדרה ע”י אלקטרודות זעירות לאורך חוט השדרה כדי להקל על הכאב.