על פרוביוטיקה ומחקרים

פעולת מחקר היא איסוף ידע וניתוחו. בכוחם של המחקרים לשנות את פני האנושות כולה לדורי דורות. יש סוגים רבים של שיטות מחקר והן מותאמות בהתאם לצורך האנושי הנדרש. בתחום הבריאות והרפואה נעשים בדרך כלל מחקרים מדעיים ועל פי תוצאות של ניסויים מבססים את העובדות. שיטה אחרת לבסס עובדות היא איסוף נתונים קיים וביצוע אנליזות חדשות לגביו. ללא מחקרים מדעיים וניסויים לא היו מתגלים הרבה חיסונים ותרופות לכל מיני מחלות ומגפות והדבר תופס גם לגבי הפרוביוטיקה. על מנת להגיע לתוצר שמכיל כל כך הרבה חיידקים שיכול רק להועיל לבני האדם היו חייבים לעשות הרבה מחקרים קליניים על כל מיני קבוצות גיל בכל מיני מצבים ומקומות.

חובת ההוכחה

מזה עשור שנושא הפרוביוטיקה נמצא באור הזרקורים ומאמרים מדעיים שמפורסמים מעת לעת מצביעים שוב ושוב על תועלת החיידקים הפרוביוטיים לגוף האדם ותפקודו. על מנת שאנשים יאמינו במוצר וירצו לקחת אותו חשוב שיהיו הוכחות מדעיות ובדיוק לשם כך נועדו תוצאות המחקרים המוכיחות ללא כל צל של ספק את התועלת הבריאותית הרבה של החיידקים הפרוביוטיים. להלן חלק ממחקרים שנעשו:

 1.  מחקר גדול עקב אחרי מאתים תשעים ילדים מעשר מדינות שונות באירופה שסבלו משלשול חריף. לחלק מהילדים ניתנה תוספת של פרוביוטיקה LGG ותוך זמן קצר מקבלת הטיפול הפרוביוטי הורגש אצלם שיפור משמעותי. משך זמן השלשול וחומרתו היו קצרים וקלים הרבה יותר.
 2. מחקר חשף תשע מאות ילדים משתיים עשרה מעונות יום בפריז ליוגורט המכיל חיידקים פרוביוטיים והתוצאה הייתה ירידה מאד משמעותית במקרי השלשול במעונות.
 3. נעשו מחקרים מדעיים על השפעת פרוביוטיקה אצל ילדים מאושפזים בבית חולים בעקבות מחלות מעיים. התוצאות היו חד משמעיות – ילדים שנטלו פרוביוטיקה בזמן האשפוז זמן וחומרת השלשולים השתפרו ואיתם גם משך האשפוז. יחד עם זאת הסתבר שבזכות נטילת הפרוביוטיקה קטנה באופן משמעותית האפשרות להידבק במחלות זיהומיות אחרות הקיימות בבתי חולים ושהמאושפזים חשופים אליהם בכל דקה.

סוגיות שנבדקו במחקרים

אין ספק שיש חשיבות עצומה לביצוע מחקרים קליניים ומדעיים בתחום הפרוביוטיקה שמסתבר שהיא מסוגלת להוות תחליף ראוי לאנטיביוטיקה שלעיתים פוגעת בתהליכים ובאיברים בגוף. כמעט כל מחקר שנעשה בתחום הפרוביוטיקה בדק ומצא שנטילת פרוביוטיקה מפחיתה משמעותית תסמינים שונים ומשפרת באופן ניכר את בריאות הגוף. להלן חלק מהסוגיות שנבדקו:

 • ·        קוליק בתינוקות
 • ·        אקזמה אטופית בילדים
 • ·        שלשולים בעקבות נטילת אנטיביוטיקה
 • ·        מעבר מזון באופן קצר תקין במעי
 • ·        שיפור תהליך פעולת העיכול
 • ·        הקלה לסובלים ממעי רגיז
 • ·        שיפור לחולים בדלקות מעיים
 • ·        מניעת עששת
 • ·        טיפול בזיהומים באזור הנרתיק (אצל נשים)

מוצר מדף לכל דורש

לטובת הכלל, פרוביוטיקה ניתן לקחת ללא מרשם רופא מכיוון שהיא איננה מכילה חומרים שיכולים להזיק לאדם, אלה רק להועיל. חשוב לקרוא את נתוני המוצר ולהבין אותם. על היצרן יש חובה לציין על האריזות את כמות וסוגי החיידקים שיש בכל תכשיר כולל אופן הלקיחה לשימוש מושכל. יחד עם  תוקף התכשיר על מנת שלא יעשה בו שימוש מעבר לתאריך המוטבע, שימוש מעבר עלול לסכן את בריאות נוטל המוצר.