פצעים תת עוריים

תת עוריים או בשמם “נודולות”, הם פצעים שנמצאים מתחת לעור ואם לא מטפלים בהם הם עלולים לגרום לצלקות. פצעים אלה נוטים לגרום לזיהום ולהיווצרות מורסה, שהיא פצע אשר מלא בתאי דלקת וזיהום. כמו כן ישנם פצעים אחרים אשר הם נקראים “פצעים לבנים”, שהם קלים יותר ובולטת בהם חומצת החלב הלבנה, וישנם פצעים “שחורים” אשר הם פיגמנטציה של העור לאחר שנחסמים בלוטות החלב. בכתבה זאת ננסה להבין מה גורם להיווצרות, כיצד נוצרים הפצעים התת עוריים ומה הטיפול בהם.
איך נוצרים פצעים תת עוריים?
הפצעים תת עוריים נוצרים מחסימת בלוטות החלב, שגומרים להופעתם של הפצעונים. לרוב בגלל פרץ ההורמונים בגיל ההתבגרות והעלייה בהורמון הטסטוסטרון, ישנו גירוי של בלוטות החלב והפרשת חומר סבום, אשר גורם  לחסימת בלוטת החלב ולהופעת הפצעים. הסבום שהוא אותו חומר שמופרש מבלוטות החלב, גורם לסתימה של הנקבוביות ולהצטברות תאי עור מתים באוזר עד שמופעי פצע שחור. במידה והחסימה היא מלאה, נוצר פצע לבן שמכיל כמות של הפרשה עקב חוסר הפרשת החלב החוצה. אחרי יציאת הפצע התת עורי, מגיעים חיידקים אשר גורמים להתפתחות הפצע הדלקתי ולתאים נויטרופילים שגורמים  להופעת הפצע המוגלתי שהוא פצע תת עורי “נודולה”, אשר הופך למורסה או אבצס.
מהם הגורמים לפצעים תת עוריים?
הפצעים התת עוריים נגמרים מסיבות שונות אשר כוללות בין היתר:
שימוש בגלולות בגיל צעיר אשר מכילות אסטרוגן ופרוגסטרון
נטילת הורמונים מסוג אחר
אכילת מוצרים שומניים כמו: מרגרינה, שוקולד, מזון מטוגן ועוד.
מצבים נפשיים כמו לחץ מתח וחרדה, גורמים להפרשת אנדרלין והורמונים נוספים אחרים .
כל אחד מהגורמים הללו עשוי להאיץ את הופעת הפצעונים התת עוריים, לכן חשוב להימנע מגורמים אלו ככל האפשר.
מהו הטיפול בפצעים תת עוריים?
הטיפול בפצעים תת עוריים הוא טיפול תרופתי, אשר כולל משחות שונות אשר מכילות חומרים אנטיביוטיים שנלחמים בחיידקים. כמו כן חשוב להקפיד לשמור על היגיינה באזור של הפצעים על מנת להקל על המצב. חושב לא לפוצץ את הפצעים, ולטפל בהם ע”י משחות שהרופא רושם לך. במידה והמשחות לא עוזרות בטיפול הפצעים, ניתן להשתמש בתרופות שהם כדורים ואשר נלחמים בפצעים התת עוריים עד שמעלימים אותם לחלוטין. תרופות אנטיביוטיקות עוזרות להפחית את תסמיני הפצעונים, והפחתת החיידקים על פני העור. כמו כן תרופות המכילות את החומר Isotretinoin גורמות להסרת תאי העור ולהפחתת ההפרשה מבלוטות החלב. חשוב להקפיד על הוראות השימוש בתרופות, ולא להיחשף לשמש.
אם תקפידו בטיפול עד סופו, תראו איך הפצעים התת עוריים נעלמים לכם מכל איברי הגוף.