בדיקת כולסטרול רע

בדיקת כולסטרול LDL היא למעשה בדיקת הכולסטרול הרע. הכולסטרול הוא חומר שומני שנמצא בדם וברוב רקמות הגוף, עודף כולסטרול לאורך זמן עלול ליצור בטווח הרחוק בעיות באספקת הדם ללב, טרשת עורקים, שבץ מוחי, התקף לב ומחלות לב שונות. לכן חשוב לדעת כמה שומנים יש בגופנו, ובאם נוצרת בעיה יש לטפל בה בהקדם. בכתבה הבאה ננסה להבין על בדיקת כולסטרול רע, פענוח תוצאותיה וכמה טיפים להורדת הכולסטרול הרע.
מהי בדיקת כולסטרול רע?
בדיקת כולסטרול היא בדיקה אשר מחייבת צום של 12 שעות. הבדיקה בודקת את רמת הכולסטרול הרע בגופנו, את הבדיקה עושים כחלק מהבדיקות הדם השגרתיות, אך במצב קרובי משפחה הסובלים מרמת שומנים גבוהה בדם יש לעשותה כל חצי שנה ולעיתים אף פחות.
משך בדיקת כולסטרול רע:
משך בדיקת כולסטרול רע אורך כמספר דקות. הדם נלקח כמו מהווריד כמו בדיקת דם רגילה ונשלח למעבדה על לבדוק אותו. כעבור שעה וחצי ויותר כבר ישנם תוצאות של הבדיקה. הבדיקה אינה כואבת והיא דומה מאוד לבדיקת דם רגילה, וגם אורכת כמו בדיקת דם רגילה.
פענוח תוצאות בדיקת כולסטרול רע:
הערכים לבדיקת כולסטרול נע נעים בין 100-160. אנשים אשר בעלי גומרי סיכון למחלות לב רצוי הערכי הכולסטרול שלהם יהיו נמוכים מ- 130 מ”ג לד”ל. ואילו אצל אנשים ללא גורמי סיכון ערך הנורמה הוא עד 160 מ”ג לד”ל.
ערכים מתחת ל-200 מ”ג לד”ל מראים שהסיכוי לפתח מחלת לב הוא קטן.
ערכים בין 200-240 מראים על סיכוי מתון להתפתחות מחלת לב.
ערכים מעל 240 מראים על סיכוי מוגבר להתפתחות מחלת לב וטרשת עורקים ומחייבים טיפול תרופתי.

כולסטרול גבוהה עלול להצטבר על דפנות העורקים הפנימיים ולגרום טרשת עוקרים, שבץ מוחי, מחלות לב, וכן להתפתחות סוכרת ומחלות שונות אחרות. וזאת מאחר שהיא גורמת להיווצרות החלל הפנימי של כלי הדם, וכתוצאה מכך זורם פחות דם אל הרקמות השונות, והן לא מקבלות מספיק חמצן, ושהחלל נסתם לגמרי יכול להיגרם התקף לב או אירוע מוחי.

כיצד ניתן להפחית כולסטרול רע?

מאחר שהכולסטרול הרע הוא גנטי לרוב, שינוי באורך חיים עשוי להוריד אותו.
שינוי זה כולל את הדברים הבאים:

מזונות דלי שומן

שמירה על משקל תקין, ובמידת הצורך לרדת במשקל

פעילות גופנית

אכילת מזון אשר מכיל חומצות שומן מסוג אומגה 3 שנמצאים בדגי מים קרים עמוקים

להימנע מצריכת שומן טרנס

לא לאכול שומנים רווים ולהעדיף שומנים בלתי רווים

לשתות כמות קטנה של יין אדום ביום (כחצי כוס)

שינוי באורך החיים עשוי להביא להקלה משמעותית בשומנים בגוף. לכן חשוב להקפיד עליה ביום יום על מנת שבעיית השומנים לא תשוב שוב או שלא תהיה גרועה יותר.