עזרה ראשונה לבטן נפוחה

מי לא מכיר את התחושה של בטן נפוחה במיוחד לאחר ארוחות כבדות בחגים, בשבתות או אפילו סתם ביום יום. תחושת המועקה של הנפיחות משפיעה אלינו לא פעם, מאחר שהחיידקים אשר נמצאים במערכת העיכול שלנו גורמים לתסיסה של פחמימות וחומרים שונים מה שגורם בסופו של דבר לגזים. הגזים לא רק נוצרים במערכת העיכול, אלא גם נוצרים ע”י בליעת אויר שעובר למערכת העיכול, ממצבים נפשיים כמו לחץ ומתחים שגורמים להיווצרותם, וכן ממחלות שונות כמו מעי רגיז.
התופעות של בטן נפוחה:
נפיחות בבטן נוצרת עקב קיומם של גזים רבים במערכת העיכול.כלומר עיכולו של המזון בנוסף לריבוי הגזים ולגזים אשר קיימים אצלנו בבטן, גומרת להפרעה בתנועת המעיים ושרירי המעיים , כך שעיכולו של המזון במיוחד מזונות רווי שומן נמשכת זמן רב יותר במעיים ויוצרות את הנפיחות שאנו מרגישים לאורך זמן רב. כמו כן מעבר לנפיחות, ישנם כאבי בטן עקב עוותות  המעי, מה שלעיתים מבלבל ועלול להתפרש כאבי של אבן המרה או אפנדיציט אשר גם הם מגיעים מצידו הימני של המעי.
טיפול בבעיית בטן נפוחה בדרך הטבעית:
על מנת לטפל בבעיית הבטן הנפוחה ישנם כמה שיטות שונות ע”פ הדרך הטבעית. שיטות אלה עשויות להקל על החולה ללא צורך בתרופות. הטיפול בבעיית הבטן הנפוחה כולל:
שתיית תה מצמחים אשר סופחים גזים– תה עם מרווה, זעתר, ציפורן, פטרוזיליה, נענע, ושמר, קימל. יש לשתות את התה לפני הארוחה.
הפחתת מזונות הגומרים לגזים- מזונות שונים כגון: שעועית, גרגירי חומוס, עדשים, סויה ואפונה. פירות יבשים: צימוקים, תמרים, משמשים וירקות ממשפחת המצליבים: כרוב, ברוקלי. בצל, שום, תירס, תפוחי אדמה, לפת, שומשום, מוצרי חלב ועוד. כל אחלה יש להפחית בצריכתם, מאחר שהם מעודדים את תופעת הגזים בבטן.
צריכת פרוביוטיקה- צריכה יום יומית של חיידקים פרוביוטיקים אשר חיוניים לגופנו, עוזרת לפעילות תקינה של מערכת העיכול שלנו. פרוביוטיקה עוזרת להילחם בזיהומים פטרתיים, טפילים במעי שגורמים למחלות כמו קנדידה, תולעי מעיים ועוד. כמו כן יוגרט ביו פרוביוטי עוזר אף הוא למניעה של מחלות וזיהומים שונים, ולמספר גדול של חיידקים ידידותיים.
להימנע ממשקאות מוגזים- הימנעות ממשקאות מוגזים עוזרת לטפל בבעיית הבטן הנפוחה. מאחר שהמשקאות המוגזים מכילים חומרי שימור וחומרים כימיים שונים, הם מכילים בתוכם אף סוכרים רבים וחומרים שונים אשר מעודדים היווצרות של גזים במעי.
נטילת אבץ- חוסר חומציות בקיבה גורם לירידה בספיגת האבץ, מה שגורם לבעיה במערכת העיכול שתוצאתה היא גזים. לכן צריכת אבץ ממזונות שונים כגון: מוצרי חיטה מלאה, עופות, בשרים וביצים עוזרת לפתור את הבעיה של חוסר אבץ.
כף חומץ תפוחים אורגני עם מים- שתייה של כף חומץ תפוחים אורגני בכוס מים עשוי לעזור לבעיית