תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא תסמונת אשר נגרמת עקב לחץ על העצב המדיאני. לחץ זה נוצר כאשר יש היצרות של התעלה הקרפלית. תסמונת זאת נגמרת ברוב המקרים עקב מצבים כמו הריון, תת פעילות בלוטת התריס, שבר של עצם באזור, דלקת מפרקים, השמנה. תופעה זאת נפוצה לרוב אצל אנשים שעובדים בעבודת כפיים קשה או אצל אנשים שבעבותדם יש תנועות חוזרות של שורש כף היד. ניתן למנות את הקלדנים, עורכי התוכן, הייטקיסטים, גרפיקאים ועובדי המחשב למיניהם.
מהם תסמיני התעלה הקרפלית?
תסמיני התעלה הקרפלית כוללים :
נימול באצבעות כף היד: אגודל, אצבע ובאמה. הנימול מופיע מדי פעם אך יכול היות עם הזמן קבוע.
כאבים בכף היד ובזרוע- הכאב אף עלול להקרין עד הכתף.
חולשה- חולשה של כף היד אשר גורמת לקושי באחיזת דברים.
מהם הגורמים לתסמונת התעלה הקרפלית?
הגורמים לתסמונת הקרפלית כוללים: מחלות או הפרעות היכולו לגרום לעליית הלחץ בתוך התעלה וללחץ על העצב, שבר או פריקה בשורש כף היד, בצקת נוזלים, דלקת של הגידים, דלקת פרקים, סוכרת, תת תפקוד של בלוטת התריס, היריון, גידול בתוך התעלה.
כיצד מאבחנים את התסמונת הקרפלית?
את התסמונת מאבחנים ע”י בדיקה גופנית אצל רופא המשפחה שלך, וכן בדיקות נוספות שונות:
מבחן טינל- הקשה על התעלה הרקפלית ובדיקה האם מופיעים תסמינים עקב ההקשה.
מבחן פאלן- כיפוף שתי כפות הידיים אחד נגד השנייה במשך חצי דקה, ובדיקת התסמינים של המחלה.
כמו כן ישנה בדיקת –  EMG שהיא בדיקת פעילות חשמלית של השריר, ע”י בדיקה זאת ניתן לדעת האם יש פגיעה בהולכה העצבית בעצב המדיאני או לא. כמו כן ישנה בדיקת אורתופדיה אצל אורתופד מומחה לכף היד על מנת לבדוק את חומרת התסמינים של המחלה ולהתאים טיפול מתאים בין אם זה טיפול תרופתי או אפילו ניתוח.
טיפול בתסמונת התעלה הקרפלית:
הטיפול בתסמונת זאת נחלק ע”פ דרגת המחלה. במצבים קלים הטיפול הוא בעזרת קומפרסים קרים, הפסקות בעבודה ובד לתמיכה בשורש כף היד. כמו כן מריחת שמן פרפין, חימום ושמירה על כללי עבודה נכונה עוזרת להקל על תסמיני המחלה. מעבר לכך ניתן בקופת חולים טיפול פיזיותרפי והדרכה לשימוש נכון בכף היד ולעבודה נכונה עם עכבר. מעבר לכך תוכל לעשות טיפול אלטרנטיבי כמו: דיקור, רפלקסולוגיה ועוד.
במצבים בהם דרגת המחלה אינה קלה, יש צורך בטיפול תרופתי. בטיפול זה מקבלים כדורים נוגדי דלקת שעוזרים להפחית את הדלקת והכאב באזור התעלה הקרפלית. כמו כן ישנה הזרקה מקומית של סטרואידים במידה וכדורי נוגדי הדלקת אינם עוזירם. ההזרקה עוזרת להפחית את הכאב ואת הדלקת ובכך להקל על המחלה.
במצבים קשים יותר ישנו צורך בניתוח בכף היד. מדובר על חולשה בשרירי כף היד ששום טיפול לא עוזר לה לא תרופתי ולא אלטרנטיבי, במהלך הניתוח משחררים את הלחץ על העצב במדיאני ועל הגידים בתעלה הקרפלית, וכך האדם חוזר לפעילות רגילה אחרי שהוא מתאושש מהניתוח ונח כמה שבועות.